Now Accepting Fiber Arts Instructor Proposals
See Classes - Wonders of Wool

September 10-12, 2021

Fleece Shows & Sales

OPEN-JUNIOR-ROMNEY

 

For 2020, the Wisconsin Sheep Breeders Co-op (WSBC) will be hosting a  Modified Wisconsin Sheep & Wool Festival that will include a Fleece Sale. For complete details and a date for this sale, please refer to the Wisconsin Sheep Breeders Co-op website, www.wisbc.com. Click on Wisconsin Sheep & Wool Festival, then on Modified Wisconsin Sheep & Wool Festival. 

Watch the WSBC website for updates and thank you for your continued support!

Wisconsin Sheep Breeders Cooperative

 

MSSBA


RESULTS

2019 Open Fleece Show

Div. 1 Commercial Market
Class 1 - Fine

  1. 59 A & J Nevens Livestock
  2. 13 Tailwind Farm - Tim & Beth Miller
  3. 14 Tailwind Farm - Tim & Beth Miller
  4. 60 A & J Nevens Livestock
Class 2 - Medium
  1. 89 UW Madison Unit. v
  2. 62 A & J Nevens Livestock
  3. 61 A & J Nevens Livestock
  4. none
Class 3 - Coarse
  1. 90 UW Madison Sheep Unit
  2. 91 Julie Fitzpatrick
  3. 92 Julie Fitzpatrick
  4. none
Div. Champion 59 A & J Nevens Livestock
Reserve Div. Champion 13 Tailwind Farm - Tim & Beth Miller


Div. 2 White Handspinning
Class 1 - Fine

  1. 94 Helen Hettinger
  2. 63 Jeff & Tara Benson
  3. 48 Cristow Farm
  4. 93 Helen Hettinger
Class 2 - Medium
  1. 64 Jeff & Tara Benson
  2. 65 Jeff & Tara Benson
  3. 66 Jeff & Tara Benson
  4. 82 Wendy Tobiasz
Class 3 - Coarse
No entries
Class 4 - Longwool
  1. 09 Pam Helton - Border Creek Farm
  2. 53 Green Farm - Roger & Rachel
  3. 08 Pam Helton - Border Creek Farm
  4. 38 Oak Creek Farm - Melissa Wubben
Class 5 - Double Coat
  1. 97 Jeanne Telderer
  2. none
  3. none
  4. none
Div. Champion 09 Pam Helton
Reserve Div. Champion 94 Helen Hettinger

Div. 3 Natural Colored
Class 1 - Fine

  1. 49 Cristow Farm
  2. 81 Kristi Pyatt
  3. 71 Andrea Gonstead
  4. 42 Laura Stremick-Thompson
Class 2 - Medium
  1. 72 Andrea Gonstead
  2. 46 Laura Stremick- Thompson
  3. 45 Laura Stremick-Thompson
  4. 84 Wendy Tobiasz
Class 3 - Coarse
no entries
Class 4 - Longwool
  1. 16 Floya Hawkins
  2. 58 Green Farm - Roger & Rachel
  3. 11 Pam Helton - Border Creek Farm
  4. 05 Pam Helton - Border Creek Farm
Class 5 - Double Coat
  1. 43 Letty Klein
  2. 101 Jeanne Telderer
  3. 98 Jeanne Telderer
  4. 104 Jeanne Telderer
Div. Champion 16 Floya Hawkins
Reserve Div. Champion 43 Letty Klein


Div. 4 - Crossbreds
Class 1 - Fine

  1. 33 Mary Coffey Strand
  2. no other entries
Class 2 - Medium
  1. 73 Dexter Creek Farm
  2. 28 Karen Mallum
  3. 77 Dexter Creek Farm
  4. 32 Karen Mallum
Class 3 - Coarse
  1. 30 Karen Mallum
  2. 29 Karen Mallum
  3. no other entries
Class 4 - Longwool
  1. 39 Laura Stremick-Thompson
  2. 17 Karen Mallum
  3. 40 Laura Stremick-Thompson
  4. 24 Samantha Jones
Class 5 - Double Coat
no entries
Div. Champion 73 Dexter Creek Farm Reserve Div. Champion 28 Karen Mallum


OPEN BEST IN SHOW 59 - A & J Nevens Livestock
RESERVE BEST IN SHOW 16 - FLOYA HAWKINS

JUNIOR SHOW (Just Divisions, NO Classes).
Div. 1 Commercial Market

  1. J-56 Maggie Stalbaum
  2. J-31 Andy Nevens
  3. J-33 Andy Nevens
  4. J-34 Andy Nevens
Div. 2 White Handspinning
  1. J-16 Kevin Kitchen
  2. J-36 Lindsey Schmoll
  3. J-58 Justin Taylor
  4. J-35 Lindsey Schmoll
Div. 3 Natural Color
  1. J-46 Sarah Stege
  2. J-45 Sarah Stege
  3. J-21 Kevin Kitchen
  4. J-19 Kevin Kitchen
Div. 4 Crossbred Handspinning
  1. J-23 Brendan Murphy
  2. J-45 Brendan Murphy
  3. J-44 Jackie Rosenbush
  4. J-28 Kieran Van Horsen
Best Junior - J-46 Sarah Stege
Reserve Best Junior – J-56 Maggie Stalbaum


National Romney Fleece Show
Div 1- White

  1. R-09 Oak Creek Farm - Melisa Wubben
  2. R-06 Feehan Family Farm
  3. R-02 Penny Swearingen
  4. R-03 Elisabeth Davis
Div. 2 - Natural Colored
  1. R-01 Penny Swearingen
  2. R-04 Elisabeth Davis
  3. R-11 Oak Creek Farm - Melissa Wubben
  4. R-08 Oak Creek Farm - Melissa Wubben

Best Romney R-01 Penny Swearingen
Reserve Best Romney R-09 Oak Creek Farm - Melissa Wubben


2019 WSWF MSSBA Fleece Show
41 total fleeces in 7 classes with six exhibitors from 4 states.

White Fleeces - 5
1 - Karen Valley 74 points
2 - Ricky LaCasse
3 - Ricky LaCasse
4 - Theresa Gygi
5- Kelly Bartels

Black Fleeces - 4
1 - Kelly Bartels 76 points
2 - Kelly Bartels 74 points
3 - Ricky LaCasse
4 - DQ

Moorit/Fawn - 7
1 - Theresa Gygi (Moorit)76 points
2 - Kelly Bartels (Moorit)
3 - Ricky LaCasse (Fawn)
4 - Ricky LaCasse (Fawn)
5 - Rick LaCasse (Fawn)

Gray - 9 fleeces
1- Ricky LaCasse - 76 points
2 - Kelly Bartels -74 points
3 - Garrett Ramsay - 74 points
4 - Theresa Gygi
5 - Ricky LaCasse

Any Other Color - 8 fleeces
1 - Kelly Bartels - 74 points
2 - Karen Valley
3 - Garrett Ramsay
4 - Garrett Ramsay
5 - Ricky LaCasse

Ram fleece class - 5
1 - Kelly Bartels
2 - Ricky LaCasse
3 - Kelly Bartels
4 - Ricky LaCasse
5 - Lori Scharlau

Rooed - 3 fleeces
1 - KellyBartels - 75 points
2 - Kelly Bartels
3 - Lori Scharlau

Champion of Show - Ricky LaCasse 76 points Gray fleece
Reserve Champion of Show - Theresa Gygi - 76 points Moorit fleece
CH Rooed - Kelly Bartels 75 points

Judges Choice - CH Rooed Fleece Kelly Bartels

 

Champion Commercial Fleece and Overall Supreme Champion Fleece.
Reserve Champion Junior Show Fleece exhibited by Maggie Stalbaum (Arlington, WI)
The selection of the Supreme and Reserve Supreme Champion Fleeces.
L to R, Judge Dee Heinrich, judge and show superintendent Holin Kennan, Overall Supreme Champion Fleece exhibitors Leslie & Jeff Nevens of A&J Nevens Livestock (Lodi, WI), and judge Lisa Surber.

|
Website Designed by EDJE